Co nie powinno się znaleźć w planie miejscowym?
Ustanowienie w planie miejscowym ochrony drzew w sposób odmienny niż w ustawie o ochronie przyrody jest niezgodne z przepisami. Problematyczne jest również wyznaczenie drogi wewnętrznej na prywatnych gruntach. Właściciel może się bronić wnosząc skargę do sądu administracyjnego.
Planując inwestycję, musimy w pierwszej kolejności ustalić, czy będzie ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan miejscowy to akt prawa miejscowego, w którym ustala się przeznaczenie terenu oraz określa sposoby zagospodarowania i zabudowy. Zdarza się jednak, że w planie miejscowym znajdą się postanowienia, które nie powinny się w nim znaleźć, a które uniemożliwiają nam korzystanie z nieruchomości w taki sposób, w jaki planowaliśmy. Taka sytuacja może pojawić się w przypadku, w którym na naszej działce rośnie drzewo, którego miejscowy plan zakazuje usuwać, a które koliduje z planowaną inwestycją. Jeszcze trudniejszą sytuacją jest wyznaczenie na obszarze naszej nieruchomości ogólnodostępnej drogi wewnętrznej.
Ochrona drzew i krzewów
Kwestie związane z ochroną drzew i możliwością ich usuwania uregulowane są w ustawie o ochronie przyrody. Ustawa dokładnie określa, które drzewa i krzewy podlegają ochronie i kiedy konieczne jest uzyskanie zezwolenia na ich usunięcie lub dokonanie zgłoszenia. Wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu może być uzależnione od nasadzeń zastępczych lub przesadzenia tego drzewa lub krzewu.
Możliwość wycinki drzew lub krzewów, czy też nałożenie zakazu likwidacji zieleni wysokiej są wyczerpująco uregulowane w ustawie o ochronie przyrody. Przewiduje ona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta